समाचार

बैंकमाथि चौतर्फी प्रश्न : संकटको बेलामा व्याजदर किन बढाएको ?

ब्याजदर वृद्धिप्रति राष्ट्र बैंक पनि असन्तुष्ट

person explore access_timeअसोज ७, २०७९ chat_bubble_outline0

वाणिज्य बैंकहरुले असोज महिनाका लागि आफूखुशी ब्याजदर बढाएपछि यतिखेर चौतर्फी विरोध भएको छ । आर्थिक संकटका कारण अन्य व्यापार व्यवसाय तथा उत्पादनका क्षेत्र प्रभावित भइरहेका बेला थप समस्या ल्याउने गरी बैंकहरुले ब्याजदर वृद्धि गरेको भन्दै विरोध भएको हो । 


संकटको मौकामा बैंकहरुले आफ्नो नाफालाई मात्रै ध्यान दिएर अन्य क्षेत्रप्रति गैरजिम्मेवार बनेको आरोप उद्योगी व्यवसायीले लगाएका छन् । अर्थमन्त्री जनार्दन शर्माले पनि बैंकको ब्याजदर वृद्धिप्रति असन्तुष्टि व्यक्त गरेका छन् ।‘हामी यस्तो देशमा छौं कि, जहाँ बसिबसी बैंकमा पैसा राखेर १२–१३ प्रतिशत नाफा खान पाउँछौं, यस्तो भए, किन उत्पादनमा जाने ? किन रिस्क लिने ? ब्याजदर वृद्धिले कुनैपनि देशको अर्थतन्त्र माथि जाँदैन, यसले प्रगति हुँदैन,’ बिहीबार काठमाडौंमा आयोजित नाडा अटोमोबाइल्स एसोसिएसनको नाडा ईभी अटोशोलाई सम्बोधन गर्दै अर्थमन्त्री शर्माले भने ।अर्थमन्त्री शर्माले बृद्धिका विषयमा सरोकारवालासँग छलफल गरेर एउटा निष्कर्षमा पुग्न लागिएको पनि जानकारी दिए । बैंक ब्याजदरको विषयमा सम्बन्धित मन्त्रालय, सरोकारवाला निकाय तथा बैंक तथा वित्तीय संस्थाका प्रतिनिधिहरु समेतको उपस्थितिमा छलफल गर्नेगरी आफुले अर्थसचिवलाई निर्देशन दिइसकेको उनले बताए ।उद्योगी व्यवसायीहरुको छाता संगठन नेपाल उद्योग वाणिज्य महासंघका अध्यक्ष शेखर गोल्छाले संकटकै बीच बैंकहरुले नाफा खोजेको आरोप लगाए । 

‘हामीले २०७२ सालको महाभूकम्प पनि भोग्यौं, त्यसपछिको नाकाबन्दी पनि भोग्यौं तर, अहिलेको जस्तो आर्थिकमन्दी त्यो बेलापनि भोगेका थिएनौं, म आफै व्यापार व्यवसायमा लागेको झण्डै २८–३० वर्ष भयो तर, यस्तो कठिन समय यसअघि कहिल्यैं भोग्नुपरेको थिएन,’ अध्यक्ष गोल्छाले भने ।

यस्तो प्रतिकुल समयमा पनि बैंकहरुले नाफालाई केन्द्रमा राखेर अन्य उद्यम व्यवसायलाई संकटमा पार्न खोजेको उनको आरोप छ । ‘व्यापार छैन, पैसा छैन, लगानीको वातावरण छैन, आखिर के भइरहेको छ ? झन् यस्तो अवस्थामा थप आर्थिक संकट निम्त्याउने गरी बैंकहरुले किन ब्याजदर बढाउँदैछन् ?’ अध्यक्ष गोल्छाले प्रश्न गरे । 

अहिलेको विकराल समस्या कुनै एक पक्षको गल्तीको कारण नआएको भन्दै अध्यक्ष गोल्छाले यसको बोझ पनि सबै मिलेर पार लगाउनुपर्ने बताए । तर, संकटकै बीच मै मात्र कमाउछु भनेजसरी बैंकहरु लाग्न नहुने उनको भनाइ छ । 

बुधबार मात्र उद्योग वाणिज्य महासंघले आफ्नो आधिकारिक धारणा व्यक्त गर्दै बैंकहरुले बढाएको व्याजदर तत्काल फिर्ता लिनुपर्ने माग राखेको थियो । ब्याजदर वृद्धिले साना तथा लघु घरले उद्योगहरुलाई मात्र नभएर यसले समग्र अर्थतन्त्रलाई नै तहस नहस बनाउने भएकोले बेलैमा सचेत हुनुपर्ने महासंघको धारणा थियो ।

बैंकहरुले असोज महिनाको लागि भन्दै पुरानो व्याजदरमा १० प्रतिशतले बढाएका छन् । निक्षेपमा बढाइएको १० प्रतिशतको असरका कारण कर्जाको व्याजदर सोभन्दा पनि बढी हुने उद्योगीहरुको भनाई छ ।

बैंकहरुले यसअघिको भद्र सहमति तोड्दै असोज महिनाका लागि आफुखुशी १० प्रतिशतले ब्याजदर वृद्धि गरेका छन् । योसँगै बैंकको ब्याजदर निक्षेपमा १३.१३ प्रतिशत पुगेको छ भने कर्जातर्फको ब्याजर बढेर १८ प्रतिशतसम्म पुगिसकेको छ । यसले लगानीको वातावरण विगारेको भन्दै उद्योगी व्यवसायीले विरोध गरिरहेका छन् । 

राष्ट्र बैंक पनि असन्तुष्ट

अहिलेको आर्थिक संकटको समयमा बैंकहरुले ब्याजदर वृद्धि गर्नु उचित नभएको नियामक निकाय नेपाल राष्ट्र बैंकको धारण छ । तरलता अभावलाई देखाएर बैंकहरुले असोज महिनाका लागि १० प्रशितले ब्याजदर वृद्धि गरेपनि यसले समस्या समाधान गर्नुको साटो समस्या बढ्ने डेपुटी गभर्नर बमबहादुर मिश्रले बताए ।

‘ब्याजदर वृद्धि गर्नु ठीक थियो कि थिएन भन्ने विषय एउटा होला, जे भयो सो राम्रो भएन भन्ने लागेको छ,’ डेपुटी गभर्नर मिश्रले रातोपाटीसँग भने । 

बजारको अवस्था हेरेर ब्याजदर निर्धारण हुनुपर्नेमा केन्द्रिकृत सोचका साथ मात्र यसलाई हेरिएको उनको भनाइ छ । यद्यपि, अर्थमन्त्री शर्माले नै ब्याजदरको विषयमा छलफल गर्ने बताइसकेको अवस्थामा अब छलफलबाटै निकास खोजिने उनले बताए । अर्थमन्त्री शर्माले अबको एक दुईदिन भित्रै सरोकारवाला निकाय तथा व्यक्तिहरुलाई बोलाएर ब्याजदरको विषयमा छलफलका आधारमा निचोडमा पुग्ने बताएका छन् । 
 

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।