बालकथा : मुसा सम्मेलनको नतिजा

person explore access_timeमंसिर २, २०७९ chat_bubble_outline0

योजना बनाउन ठूलो कुरा होइन, सजिलै बनाउन सकिन्छ । यसो गर्ने, त्यसो गर्ने, यसो गर्छौँ त्यसो गर्छौँ, यसरी गर्ने त्यसरी गर्ने भने भइहाल्यो तर कार्यान्वयन भने ठूलो कुरा हो । यसलाई भनेकै भरमा न सजिलै गर्न सकिन्छ । न गर्छु भनेकै भरमा आफैँ सम्पन्न हुन्छ । त्यसैले ठूल–ठूला योजना बनाउनुभन्दा वा बनाउँछु भन्नुभन्दा सानै योजना बनाउनु उपयुक्त हुन्छ, जसलाई कार्यान्वयन गर्न सकियोस् । अन्यथा बिरालोको घाँटीमा घन्टी कसले बाँध्ने भन्ने उखान चरितार्थ हुन सक्छ ।


धेरै पहिलेको कुरा हो । कुनै गाउँका एक जना किसान बस्थे । उनी मुसाहरूका ज्यादतीबाट साह्रै हैरान थिए । पहिलो कुरा त उनलाई खेतवारीको अन्न जोगाउनै मुस्किल पथ्र्याे । सकिनसकी खेती वाली लगायो पाक्ने बेला भएको हुन्न त्यतैतिर लुकी बसेका मुसाहरूले सखाप पारिदिन्थे । खाने खान्थे, नखाने काटेर सोत्तर पार्थे । बल्ल बल्ल जोगाएर जेजति भित्र्याउन सक्थे वा मित्र्याएका हुन्थे तिनलाई पनि घरमा लुकेर बसेका मुसाले स्वाहा बनाउँथे । यद्यपि उनले मुसा भगाउने प्रयास नगरेका होइनन् । लागेशक्ति गरेकै हुन् तर जेजस्तो जुक्ति लगाउँथे मुसाहरू हमेशा त्योभन्दा एक पाइलो अघि नै हुन्थे ।एक दिन उनी यसैका कारण झोक्राएर बसिरहेका थिए अर्कै गाउँका एक जना पुराना साथी आएर सोधे–‘मित्र ! ठूलै चिन्तामा पर्नुभए जस्तो छ नि के प¥यो त्यस्तो ?’

मित्रको कुरा सुनेर किसानले दिक्दार मान्दै भने–

‘हो मित्र ! कुरा त्यस्तै छ ।’

‘के हो त्यो भन्नुस् न कुनै सहयोग गर्न सक्छ कि ?’

‘के भन्ने खोइ । मुसाहरूले बसिखान दिएका होइनन् ।’

‘बस, त्यत्ति सानो कुरा ?’

‘कुरा सानो भएर के गर्ने मित्र ! समस्या ठूलो भएपछि ।’

‘बिरालो पाल्नुस् न बिरालो ।’

‘कस्ता कस्ता उपाय फेल खाइसकेका छन् भने जाबो बिरालोले के गर्न सक्ला र ?’

‘ल तपाईँलाई थाहै रहेन छ । पालेर त हेर्नुस् । मुसाका हैरानी छुमन्तर ।’

‘हो र ?’

‘हो त नि । मलाई पनि त्यस्तै भएको थियो । यिनै बिरालोका कारण हाइसञ्चो भएको छ ।’

त्यसपछि उनले पनि घरमा बिरालो ल्याएर राखे । त्यस दिनदेखि किसानको सुदिन सुरू भयो भने मुसाहरूको दुर्दिन । जब उनीहरू खुचुर खुचुर सुरू गर्न सुरू गर्थे बिरालो म्याउ गर्न आइहाल्थ्यो, जसले गर्दा मुसाहरूलाई बाँच्न मुस्किल पर्न थाल्यो । दुलो भित्र लुकेर बसौँ कति दिन बस्ने । आहार खोज्न निस्कनै प¥यो । बाहिर निस्कन खोज्यो बिरालोले कुन सड्को सुइँको पाइहाल्थ्यो । भित्र लुकेर बसौँ खान नपाएर मरिने बाहिर आऔँ बिरालोले मार्ने । के गर्ने, गर्ने ।

यस्तैयस्तै द्विविधाका बीच एक दिन मुसाहरूले सम्मेलन आयोजना गर्ने निधो गरे । सम्मेलनको विषय थियो कसरी बिरालोबाट बचेर जिविका चलाउने भन्ने । सम्मेलनमा सबैले जमेर भाग लिए । सबैले आ–आफ्ना धारणा राखे तर निस्कर्ष निस्केन । यस्तैमा एउटा बुढो मुसाले आफ्नो भनाइ राख्दै भन्यो–

‘भाइ हो ! अब चिन्ताको कुरा छैन । मैले एउटा यस्तो उपाय निकालेको छु, जसले गर्दा सदाका लागि बिरालोबाट बच्न सक्ने छौँ ।’

बूढो मुसाको कुरा सुनेर अन्य मुसाहरूले खुसी हुँदै तत्कालै आफ्नो भनाइ राख्न आग्रह गरे । त्यसपछि उसले जुँगा हल्लाउँदै भन्यो–

‘योजना ठूलो पनि छैन । गाह्रो पनि छैन । अहिले नै त्यसलाई पूरा गर्न सक्छौँ ।’

अन्य मुसाले हतारिँदै भने–

‘त्यही त भन्या काका ! चाँडै भन्नुस् न के हो त्यस्तो योजना, शुभ काममा विलम्ब किन ?’

त्यसपछि बुढो मुसाले गमक्क पर्दै भन्यो–

‘भाइ हो ! यदि हामीले बिरालोको घाँटीमा घन्टी बाँधिदिने हो भने खेल खतम । बिरालो जता जान्छ हामीलाई त्यही घन्टीले जानकारी दिनेछ, जसले गर्दा बिरालोबाट बचेर सजिलै  आहार जुटाउन सक्ने छौँ । सर्प पनि मर्छ लठ्ठी पनि भाँचिदैन ।’

उसको कुुरा सुनेर सबै मुसा खुसी भए । उनीहरूले एकै स्वरमा भने–

‘उत्तम, उत्तम, अति उत्तम ।’

त्यसपछि मुसासम्मेलनले उनको भनाइलाई अनुमोदन गर्दै तत्कालै बिरालोको घाँटीमा घन्टी बाध्न जाने निर्णय ग¥यो ।  निर्णय गर्नु के थियो कोही गाउन लागे, कोही नाच्न र कोही उफ्रिन । यी सबै दृष्य छेउमै बसेर अर्को बूढो मुसाले हेरिरहेको थियो । उसलाई उनीहरूको बालपन देखेर दया लाग्यो र सबैलाई हकार्दै भन्यो–

‘मूर्ख हो ! बन्द गर यी सब । निर्णय मात्र गरेर हुन्छ ? कार्यान्वय हुनुपर्दैैन ? को जान्छ बिरालोको घाँटीमा घन्टी बाँध्न ? छ कसैको तागत ? कुरै नबुझी त्यत्तिकै उफिन्छौ वा ।’

बल्ल मूर्ख मुसाहरूको होस ठेगानमा आयो । उनीहरू मुखामुख गर्न लागे । निर्णय त गरे तर कार्यान्वयन हुन्छ, हुँदैन, भए कसरी हुन्छ भन्नेतिर ध्यानै दिएका थिएनन् । जब उनीहरू पुर्पुरोमा हात राखेर बसिरहेका थिए त्यति नै बेला कतैतिरबाट बिरालो म्याउ गर्न आइपुग्यो । त्यसपछि उनीहरू ज्यान बचाउन दुलोभित्र छिरेर ।

यो एउटा दृष्टान्त हो वास्तविकता बोध नगरी गरेको निर्णय र बनाइएको योजनाको अवस्था जहाँ पनि यस्तै हुन्छ ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।